A lézeripar új kihívásokkalnézhet szembe!
A lézer az elmúlt években rohamosan fejlődik, és sorra jelennek meg a különféle új lézeres berendezések és technológiák. A lézeripar olyan iparággá válik, ahol anagyvállalatok aktívan bevetnek. Figyelembe kell venni, hogy a vállalatok hogyan tudnak gyorsan lépést tartani a lézertechnológia fejlődésének ütemével, és hogyan rögzíthetik a jövőbeni fejlesztési irányt. , ez egy olyan kérdés is, amelyet a 2024-es Lézeripari Világkonferencia és a Lézeripari Világkiállítás szeretne feltárni és megválaszolni.
Közülük a lézerkonferenciákon és -kiállításokon részt vevő tudósok és szakértők jelenleg a szappanos víz lézerré alakításának javaslatával foglalkoznak, és úgy vélik, hogy ez a területnagy lehetőségeket rejt magában.
A tudósok felfedezték, hogy a szappanos vízből és fluoreszkáló festékekből készült buborékok tükröződése apró lézerekké változtatja őket, amelyeknyomásérzékelőként működhetnek. A lézerek fényerősítési folyamaton keresztül állítják elő a fényt, amelyben a fotonok közegen való áthaladása több foton kibocsátását serkenti.
Ily módon könnyen érthető, hogy a lézer fő összetevői a fényt felerősítő közeg, illetve az optikai visszacsatolási folyamat, amely ugyanazt a fotont többször is átküldi a közegen. Meglepő módon a szappanbuborékok megfelelnek ezeknek a kritériumoknak.
A Ljubljanai Egyetem kutatócsoportja által végzett kísérletben a buborékok belső térfogatát - amelyek egy része fél milliméternél kisebb, mások több centiméter átmérőjűek voltak - üreg építésére használták. A fény felerősítésére a tudósok fluoreszkáló festéket adtak a keverékhez, amely megvilágítva világít.
Végül a kutatók a fényt az optikai szálból a buborékba irányították egy fókuszáló lencsén keresztül, aminek hatására a buborék saját lézert generált. A tudósok optikai visszacsatolást tudtak létrehozni úgy, hogy lézerfényt küldtek a buborékba, és a fényt egyfajta gyűrűbe zárták, miközben többször is visszaverődött a belső felületre.
Enyilatkozat szerint bármilyen szappanbuborékot felhasználnak egy kis lézer előállításához. "Szokásos szappant vagy keverékeket használunk, amelyeket könnyen megvásárolhatunk a gyermekek számára. Ekkor elegendő egy kis mennyiségű fluoreszkáló festék hozzáadása" - magyarázza Matjaž Humar, a szlovéniai Ljubljanai Egyetem munkatársa.
A 2024-es lézerkonferencia szervezőbizottsága azt is megtudta, hogy a csapat megpróbált folyadékkristályokat használni szappan helyett, ami stabilabbá és hosszabb élettartamúvá teszi a lézert. Ez a tudósok számára is bizalmat ad afelől, hogynyomásérzékelőkké alakíthatók.
Kétségtelen, hogy ez az új felfedezés elősegíti a lézeripar fejlődését. A lézeripari láncban még mindig sok ismeretlen vár ránk, és tele vagyunk elvárásokkal.